szczesna.pl

Blog ogólnotematyczny

malowanie starej elewacji
Dom i Ogród Lifestyle

Malowanie starej elewacji nie jest trudne.

Jak pomalować starą elewację? Teoretycznie nie jest to zdanie trudne, poradzi sobie z nim każdy, kto ma choć trochę pojęcia o pracach remontowych. Malowanie starej elewacji jest jednak pracą, przy której można popełnić wiele błędów. Najgorsze będą skutkować tym, że świeżo położona farba z czasem będzie odpadać płatami. Jak pomalować starą elewację?

Usuwanie starej farby

W zasadzie nie ma potrzeby a niekiedy wręcz możliwości zdrapywania starej farby w całości. Z powodzeniem można nową farbę kłaść na starą, jednak łatwo tu popełnić błąd. Niezbędne jest malowanie taką farbą, którą można położyć na starą. Aby kupić odpowiednią farbę, trzeba wiedzieć, jaką farbą malowana była elewacja wcześniej. Jeśli to wiemy, nie ma problemu. Nawet sprzedawca w sklepie pomoże nam dobrać nową farbę. Jeśli jednak nie wiemy, pojawia się problem. Rodzaj farby należy ustalić. Można to zrobić wykonując na przykład próbę płomieniową. Określone rodzaje farby nie będą reagować na ogień, inne wręcz przeciwnie. Rodzaj farby można też sprawdzić stosując różne rozpuszczalniki i sprawdzając na który rozpuszczalnik farba zareaguje.

Przygotowanie podłoża

Przed malowaniem starej elewacji należy przygotować podłoże do malowania. Wszelkie odpadające płaty farby czy też kawałki tynku koniecznie trzeba usunąć. Wskazane jest też oczywiście nałożenie cementu w miejscu ubytków. Niekiedy będzie potrzeba otynkowania określonego elementy elewacji i odczekania przed malowaniem, by cement stał się suchy. W miejscach, gdzie stara farba trzyma się mocno, można ja pozostawić i malować po prostu na niej. Przed malowaniem wskazane jest też oczyszczenie całej ściany z brudu, pyłu, drobinek piasku. Każde takie zabrudzenie należy usunąć, aby farba miała szanse dobrze przylegać.

Przed malowaniem jest też niezbędne pokrycie ściany preparatem gruntującym, który ograniczy wchłanialność wilgoci z zewnątrz. Gruntowanie ściany jest też ważne z punktu widzenia samego malowania. Zagruntowaną ścianę maluje się łatwiej, a do malowania potrzeba mniejszej ilości farby.

Malowanie

Do malowania elewacji idealnie sprawdzi się wałek. Przed malowaniem, trzeba sobie zapewnić możliwość pomalowania każdej części elewacji. Niekiedy wystarczy zaopatrzyć się w wałek z wysięgnikiem teleskopowym, często jednak konieczna jest drabina lub rusztowanie. Malowanie starej elewacji najlepiej wykonać dwukrotnie, co zapewni piękny i jednolity kolor. Po malowaniu głównych części ścian, warto mniejszym wałkiem lub pędzlem pomalować wszelkie zakamarki elewacji, miejsca, gdzie nie można było malować wałkiem. Dobrze pomalowana elewacja przez długie lata będzie zachwycać wyglądem i pięknym kolorem.