szczesna.pl

Blog ogólnotematyczny

metamorfoza komody
Dom i Ogród Lifestyle

Metamorfoza komody drewnianej – kilka pomysłów

Gdy komoda z drewna ma już swoje lata, wcale nie trzeba podejmować radykalnego kroku i wyrzucać jej na śmietnik. Stary mebel można odświeżyć, nadając mu nowego wyglądu. Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów.

Sięgnij po farbę

Metamorfoza komody może zacząć się od jej przemalowania. Pierwszym krokiem jest jednak seria czynności pielęgnacyjnych drewna. Nie zapominajmy o tym, że o meble drewniane należy dbać z należytą starannością.

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie powierzchni komody, a więc wyszlifowanie drewna. Stary mebel stojący w tym samym miejscu przez kilka lat może tego potrzebować. Szlifierką lub przeznaczonym do tego papierem ściernym usuwamy nierówności i wyżłobienia. Tym sposobem usuniemy także starą, odpadającą farbę i wszelkie przebarwienia.

Następnie powierzchnię mebla pokrywamy lakierem bezbarwnym lub farbą impregnującą. Jeśli chodzi o wybór koloru, nie ma ograniczeń. Wcale nie musi być to brąz lub biel. Komoda może rozpocząć drugie życie w radosnych, żywych barwach np. błękitu, zieleni, czy fioletu. Pamiętajmy, żeby użyć do tego wałka z gąbki. Dzięki temu kolorowy preparat zostanie rozłożony równomiernie na całej powierzchni komody.

Listwy ozdobne

Niezwykle elegancko prezentują się kasetony z patynowych listew ozdobnych. Wyglądają nie tylko pięknie na ścianie, ale również na odnowionych meblach, dodając im nowojorskiego, wytwornego charakteru.

Na rynku dostępne są nie tylko proste listwy samoprzylepne, ale również ozdobne frezy. Najczęściej występują one w postaci wyżłobionych ramek zdobiących brzegi i front mebli.

Kolor inaczej

Wcześniej zostało wspomniane, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby drewnianą komodę przemalować na inny kolor. Okazuje się, że nie jest konieczne użycie do tego farby. Wspaniale sprawdzają się również naklejki samoprzylepne. Ogromny wybór motywów może spowodować prawdziwy zawrót głowy! Naklejki ozdobne w stylu vintage, orientalnym lub romantycznym? Każdy sklep budowlany może nam to zaoferować.

Innym rodzajem ozdób jest okleina meblowa wykonana z elastycznego winylu. Jej wielką zaletą jest uniwersalność. Możemy pokryć nią każdy rodzaj mebli: od kuchennych, po salonowe. Jeśli po jakimś czasie okleina meblowa nam się zwyczajnie znudzi, nic straconego. Tworzywo nie pozostawia śladów. Można go śmiało odkleić i pokryć drewno innym, dekoracyjnym materiałem. Winylowa okleina z nudnej, wypłowiałej komody uczyni modny mebel.

Drewniane meble mają duszę. Nie wyrzucaj komody na śmietnik. Daj jej drugą szansę.