szczesna.pl

Blog ogólnotematyczny

donice na warzywa
Dom i Ogród Lifestyle

Praktyczne i wygodne donice na warzywa

Zakładanie własnego warzywniaka to dla wielu osób jeszcze większa frajda niż rabaty z kwiatami. W końcu można cieszyć się zbiorami świeżych i zdrowych warzyw przez cały sezon, których często wystarczy nawet na przetwory. Przeszkodą nie jest też brak miejsca w ogrodzie, bo uprawiać można również w specjalnych pojemnikach, takich jak donice na warzywa.

Warzywniak w pojemnikach

Okazuje się, że warzywa również dobrze wzrosną w różnego rodzaju pojemnikach, skrzyniach i donicach. Można wykorzystać do tego celu, to, co znajdzie się we własnym domu, można spróbować zmontować samodzielnie takie pojemniki z drzewa, jakie mamy pod ręką, a można również zakupić nowe donice na warzywa w sklepie. Zazwyczaj są one wyprodukowane z mocnego drzewa, np. dębu lub modrzewia, odpowiednio zabezpieczone, aby nie szkodziły im woda, deszcze i słońce, a od środka pokryte są, np. specjalną agrowłókniną. Ważne jest, aby rozmiar i głębokość dobrać do warzyw, które mamy zamiar w nich sadzić. Nie da się ukryć, że takie rozwiązania mają również swój walor estetyczny. Donice na warzywa z powodzeniem mogą stanowić ozdobę całego ogrodu, a już szczególnie wtedy, gdy zaczynają kwitnąć i owocować.

Jakie warzywa urosną w donicach?

Oczywiście nie wszystkie warzywa nadają się do hodowania w takich warunkach, ale tych, które świetnie sobie w nich dadzą radę i zapewnią nam naprawdę obfite zbiory, jest całkiem sporo. Możemy przede wszystkim sadzić pomidory, zarówno odmiany koktajlowe jak i te większe odmiany, np. podłużną limę. Świetnie wśród nich będą się także prezentować strąki papryki, szczególnie tej małej i podłużnej. Donice na warzywa to także idealne miejsce na ogórki, groszek, fasolkę, cukinię, sałatę, rzodkiewkę, różne odmiany sałaty, przeróżne, aromatyczne zioła, a nawet warzywa korzeniowe jak marchewka czy buraczki – wtedy trzeba jednak pamiętać o tym, że donice muszą być na tyle głębokie, aby wzrastające warzywa miały miejsce na swój cały system korzeniowy.

Jak pielęgnować warzywa w donicach?

Donice na warzywa najlepiej ustawić w takim miejscu, gdzie rośliny będą miały zapewnione słońce przez większą część dnia. W takich warunkach szybciej i lepiej się rozwijają. Nie można również zapomnieć o regularnym i częstym podlewaniu, ponieważ ziemia w donicach wysycha znacznie szybciej. Aby zapewnić warzywom najlepsze warunki, ziemia w donicach powinna być stale wilgotna. Gwałtowne i długie przesuszenia mogą wyrządzić bardzo dużo krzywdy naszym warzywom, które przestaną się pięknie prezentować, a takie rośliny potem trudno odratować.