Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Złomowanie auta

Złomowanie auta a zwrot składki OC. Jak to wygląda w praktyce?

Data publikacji 8 marca 2021

Złomowanie auta jest najczęściej podstawą do zwrotu niewykorzystanej składki OC. W ten sposób kierowca odzyskuje wcześniej zainwestowane pieniądze, a pojazd jest legalnie wyrejestrowany.   Warto rozważyć tę możliwość, wiedząc, że jest to jedyny zgodny z prawem sposób na pozbycie się niesprawnego auta, a w innym przypadku najczęściej nie ma możliwości zwrotu składki OC.

Kiedy można wystąpić o zwrot składki OC?

Możliwość zwrotu ubezpieczenia następuje po przedstawieniu kompletnych dokumentów potwierdzających sprzedaż lub złomowanie samochodu. Lista wymaganych potwierdzeń to m.in.:

  • zaświadczenie o złomowaniu lub sprzedaży,
  • zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta z wydziału komunikacji.

– Z kompletem zaświadczeń należy udać się do firmy ubezpieczeniowej lub też wysłać potwierdzenia pocztą. Ubezpieczyciel ma najczęściej 14 dni na zwrot pieniędzy w wybranej przez klienta formie. Warto jednak wiedzieć, że czas na zwrot liczy się od momentu przedstawienia dokumentów, a nie od daty pozbycia się samochodu – informuje pracownik firmy CABAN Recykling z Łodzi.

Kiedy dodatkowo można ubiegać się o zwrot składki OC?

Zwrot składki OC jest możliwy także w sytuacjach:

  • kradzieży auta,
  • wywozu samochodu z kraju,
  • kasacji za granicą,
  • wycofania pojazdu z obrotu,
  • udokumentowanie trwałej utraty posiadania samochodu,
  • posiadanie kompletu dokumentów ze stacji demontażowej.

Jak obliczyć kwotę do zwrotu z ubezpieczenia OC?

Przykładem, który warto wziąć pod uwagę, jest sytuacja, w której kierowca wykupił ubezpieczenie na cały rok, jednak zezłomował samochód lub sprzedał auto na 3 miesiące przed terminem. W takim wypadku przysługuje mu zwrot całej niewykorzystanej kwoty. Jeśli roczna składka wynosiła 400 zł, należy tę kwotę podzielić przez liczbę miesięcy.

Daje to równanie 400 : 12= 33,3 zł. Jest to kwota miesięczna, którą następnie mnoży się przez liczbę niewykorzystanych miesięcy. Jeśli były to pełne 3 miesiące, wynikiem będzie 33,3zł x 3 mc = 99,9 zł. Jeśli miesiące są niepełne, wylicza się wartość na podstawie odjęcia kilku stawek dziennych.

W przypadku, gdy kierowca wykupił OC na raty i nie opłacił jeszcze całej składki, przysługuje mu zwrot tylko opłaconej części ratalnej.

Czy wystąpienie szkody ma wpływ na zwrot składki OC?

Szkoda spowodowana stłuczką lub wypadkiem nie ma wpływu na zwrot niewykorzystanej składki z ubezpieczenia OC. W przeszłości podobne zapisy miały zastosowanie, jednak po 11 lutego 2012 roku sytuacja zmieniła się na korzyść kierowców.

urządzenie rozruchowe do samochodu

Redakcja szczesna.pl

Nasi redaktorzy na portalu Szczęsna.pl to zespół wielbicieli wiedzy i pasjonatów różnorodnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów to ekspert w swojej dziedzinie, posiadający wiedzę i doświadczenie, które umożliwia im tworzenie wysokiej jakości treści. Jako redaktorzy, staramy się dostarczać czytelnikom treści, które są interesujące, pomocne i inspirujące. Nasz zespół skupia się na różnorodnych tematach, takich jak sport i zdrowie, dom i ogród, biznes i finanse, aby dostarczyć czytelnikom różnorodnych informacji i pomocy w codziennym życiu. Dzięki naszej wiedzy i pasji, staramy się tworzyć artykuły, które są zgodne z najnowszymi trendami i oczekiwaniami czytelników. Jesteśmy tutaj, aby inspirować, edukować i wspierać naszą społeczność w ich życiowych wyzwaniach i poszukiwaniach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?