Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle jak nie myśleć o jedzeniu

Jak nie myśleć o jedzeniu i poradzić sobie z głodem na diecie?

Data publikacji 21 stycznia 2021


Dobra dieta to taka, która nie pozwala czuć się głodnym, gdyż zakłada spożywanie posiłków lekkich, ale pożywnych. Bardzo ważne jest też to, by jadać mniej, ale częściej, gdyż dzięki temu utrzymane zostanie stałe tempo trawienia, a także nie będzie się odczuwać głodu. Dla nikogo jednak tajemnicą nie jest, że dla niektórych osób rady te nie są wystarczające. Jeśli do tej pory jadało się tłusto, można mieć trudności z tym, by najeść się na przykład warzywami. Jeszcze większy problem mają osoby, które przyjmowały wielkie porcje pokarmu, a teraz muszą jadać znacznie mniej. Istnieją też osoby, które przyzwyczajone były jeść często lub niemal stale coś przegryzać. Jak można sobie pomóc w takich sytuacjach?

Zajmij się czymś

Nierzadko jada się z nudów czy choćby sięga po niezdrowe przekąski. Osoby zastanawiające się, jak nie myśleć o jedzeniu, powinny po prostu zająć się czymś, co pozwoli im myśleć o czymś innym. Oczywiście jednak nie może to być na przykład wyprawa do galerii handlowej, gdzie zapach jedzenia niesie się przez kilka pięter, lepiej też nie czytać książki kucharskiej czy nie oglądać programów kulinarnych. Musi to być zajęcie, które oderwie myśli od jedzenia, a przy tym najlepiej, by jednocześnie spalało kalorie. Warto więc iść na spacer, na siłownię czy pobiegać, ale też choćby popracować w ogródku czy wysprzątać dom.

Unikaj określonych sytuacji

Wiele osób ma wyrobione nawyki i rytuały, na przykład gdy pije piwo, sięga po słone orzeszki, spotkania ze znajomymi koniecznie muszą odbywać się przy pizzy, a oglądanie telewizji – tylko z miską chipsów. Kiedy zatem będzie się nadal znajdować w takich sytuacjach, chęć sięgnięcia po pokarmy, po jakie zwykle się sięgało, będzie nie do opanowania. Oczywiście nie oznacza to, że na diecie nie można oglądać telewizji czy spotykać się ze znajomymi. Można tę kwestię rozwiązać inaczej – spotykać się w domu zamiast w restauracji, a zamiast niezdrowych przekąsek, sięgać po warzywa pokrojone w słupki. Poza tym ważne jest, by pozbyć się z domu wszelkich niezdrowych pokarmów, by nie kusiły do sięgania po nie.

Zapanować nad głodem

Myślenie o jedzeniu może wynikać z przyzwyczajeń czy autosugestii (osobie na diecie często wydaje się, że wcale jest głodna nawet gdy tak nie jest), ale mózg można oszukać. Przede wszystkim jednak ważne jest, by na diecie faktycznie nie głodować – chyba że jest to krótka, oczyszczająca głodówka. W każdym innym przypadku jest to znak, że trzeba zweryfikować swój sposób żywienia – dobra dieta nie powinna dopuszczać do głodu. A jak oszukać głód? Można wypić szklankę wody, która wypełni żołądek. Świetnym trikiem jest też żucie gumy, gdyż zmienia smak w ustach i wysyła do mózgu informację o spożyciu jedzenia.

urządzenie rozruchowe do samochodu

Redakcja szczesna.pl

Nasi redaktorzy na portalu Szczęsna.pl to zespół wielbicieli wiedzy i pasjonatów różnorodnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów to ekspert w swojej dziedzinie, posiadający wiedzę i doświadczenie, które umożliwia im tworzenie wysokiej jakości treści. Jako redaktorzy, staramy się dostarczać czytelnikom treści, które są interesujące, pomocne i inspirujące. Nasz zespół skupia się na różnorodnych tematach, takich jak sport i zdrowie, dom i ogród, biznes i finanse, aby dostarczyć czytelnikom różnorodnych informacji i pomocy w codziennym życiu. Dzięki naszej wiedzy i pasji, staramy się tworzyć artykuły, które są zgodne z najnowszymi trendami i oczekiwaniami czytelników. Jesteśmy tutaj, aby inspirować, edukować i wspierać naszą społeczność w ich życiowych wyzwaniach i poszukiwaniach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?