szczesna.pl

Blog ogólnotematyczny

kolejność prac na budowie
Dom i Ogród Lifestyle

Jak zaplanować kolejność prac na budowie?

Jeśli mamy wykonany stan surowy zamknięty domu wówczas trzeba rozpocząć prace wykończeniowe wewnątrz. Należy pamiętać, aby zachować kolejność prac na budowie.

Kiedy zacząć wykończenie wnętrza?

Wykańczanie domu rozpoczyna się, gdy dom jest w stanie surowym, ale warto, by zamontowane były drzwi zewnętrzne i okna. Prace wykończeniowe najlepiej wykonywać wiosną, kiedy temperatura powietrza ma 5°C.

Planowanie prac

Najważniejszym z etapów jest zaplanowanie prac do wykonania. Trzeba wybrać materiały do wykończenia, określić wszystkie udogodnienia jakie są do wykonania oraz zaprojektować rozmieszczenie wszystkich sprzętów i mebli w domu. Kroki te pozwolą na odpowiednie rozmieszczenie wszystkich instalacji.

Wykonanie instalacji

Pierwszymi pracami do wykonania są instalacje wodno-kanalizacyjna oraz instalacje elektryczna. Zrobienie ich na początku pozwoli na ukrycie kabli i rur w ścianach. Instalacja gazowa wykonywana jest w późniejszym czasie, ponieważ rury gazowe muszą być umieszczone na powierzchni ścian.

Tynkowanie ścian

Tynki kładzie się kiedy na budynku jest już dach a temperatura wynosi 10°C i więcej. Prace te wykonuje się w takiej temperaturze, ponieważ sztuczne suszenie ścian może powodować pęknięcia na ścianie. Tynki kładzie się najpierw na suficie, następnie na ścianach, a na końcu tynkuje się otwory drzwiowe i okienne oraz różne wnęki.

Podłoga i instalacja centralnego ogrzewania

Po tynkowaniu oczyścić trzeba podłogę, a następnie ją zaizolować za pomocą folii i styropianu lub wełny. Przy układaniu płyt izolacyjnych wykonuje się instalację centralnego ogrzewania i rozprowadza rury do grzejników. Kolejnym krokiem jest wykonanie podkładu podłogowego do którego użyć można gotowej zaprawy. Jeśli podłoga jest nierówna zastosować można podkład samopoziomujący.

Wykańczanie podłogi i ścian

Płytki ceramiczne ułożyć można na chropowatej powierzchni, ale w miejscach, gdzie może dostać się woda trzeba położyć płynną folię izolacyjną. Układanie paneli, parkietu i wykładzin wykonuje się, gdy podłoga jest całkowicie sucha.
Po wyschnięciu tynków na ścianach można wykonać malowanie i tapetowanie. Malowanie rozpoczyna się od sufitów, a farbę należy położyć dwukrotnie jeśli jest to pierwsze malowanie.

Montaż drzwi i biały montaż

Po wykonaniu powyższych prac można przystąpić do montażu drzwi wewnętrznych oraz meblowania poszczególnych pomieszczeń.
Należy pamiętać o sprawdzeniu, czy wszystkie instalacje działają prawidłowo, a jeśli znajdziemy jakąś usterkę należy niezwłocznie ją usunąć.