szczesna.pl

Blog ogólnotematyczny

montaż okien
Dom i Ogród

Na czym polega szczelny montaż okien?

Szczelny montaż okien to jedna z najważniejszych rzeczy w procesie budowania domu. Dzięki tej czynności możemy w pełni wykorzystać przeznaczenie naszych okien i zapewnić sobie właściwe parametry termoizolacji. Oznacza to, że ochronimy nasz dom przed chłodem, a także wilgocią, która może wpływać w sposób negatywny na stan zdrowia domowników. Niestraszne nam będą żadne warunki atmosferyczne! Na czym polega szczelny montaż okien i jak prawidłowo go wykonać, by spełnił swoje zadanie?

Jak odpowiednio wykonać szczelny montaż okien?

Wykonanie tzw. ciepłego montażu należy poprzedzić odpowiednimi przygotowaniami. Bez tego podłoże może nie nadawać się do przeprowadzenia na nim prac w sposób, który zapewni nam oczekiwany efekt.

Po przygotowaniu się zgodnie z instrukcją, należy uszczelnić okienne złącze. Obok pianki możemy również użyć wysokoelastycznej, płynnej folii, którą warto zaaplikować od strony wewnętrznej – to wzmocni efekt montażu. Nie powinno to stanowić problemu, gdyż folia jest w stanie sama dopasować się do każdej, nawet wymagającej powierzchni. Dzięki dołożeniu tej warstwy, zapewniamy piance ochronę przed niszczeniem, namakaniem i wilgocią. Szczelny montaż okien to inwestycja, która zapewni nam spokój na długi czas.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj szczelnego montażu okien?

Istnieje kilka rodzajów ciepłego montażu. Jednym z najpopularniejszych jest ten przy użyciu pianki. Stanowi ona swoistą warstwę termoakustyczną, dzięki czemu jest solidnym rozwiązaniem. Solidnym, ale nie najlepszym. Ponieważ wszystko się rozwija, warto iść z duchem czasu również w tym aspekcie. Ochrona pianką jest dobra, ale niezbyt trwała. Dziś szczelny montaż okien można wykonywać również przy pomocy kolejnych warstw, by pianka nie ulegała zniszczeniu. Wówczas uchronimy się również przed przewiewami, na które nie ma ratunku.

Zamontowana niepoprawnie pianka montażowa cechuje się niestety sporą podatnością na wilgoć. Nie jest także zbytnio odporna na działanie promieni UV. Z tego względu niewykluczone, że już po kilku latach konieczny byłby kolejny montaż. Można jednak tego uniknąć – w tym celu wystarczy prawidłowo wykonać pierwszy szczelny montaż okien, stawiając na ten warstwowy. Więcej warstw to większa ochrona przed wilgocią.

Dlaczego szczelny montaż okien jest ważny?

Odpowiedź na to pytanie nie należy do tych najbardziej złożonych, jest prosta: szczelny montaż okien chroni przed wilgocią w domu. Skoro przed wilgocią, to w konsekwencji również przed pleśnią i grzybem. To z kolei chroni nasze zdrowie, które w przypadku starcia z takimi problemami może mocno ucierpieć.

Szczelny montaż okien będzie stanowił ochronę tylko wtedy, gdy zostanie prawidłowo wykonany. Jest to dobre rozwiązanie, które zapewni nam spokój na wiele lat. Odpowiedni montaż jest jednak kluczowy, bo bez niego swojej funkcji nie spełnią nawet okna z górnych półek. Warto się nad tym pochylić, by chronić domowników i ich zdrowie. Każdy chce bowiem czuć się bezpiecznie i zdrowo w swoim domu.