szczesna.pl

Blog ogólnotematyczny

detoks jednodniowy
Lifestyle Sport i Zdrowie

Czy przeprowadzenie jednodniowego detoksu ma sens?

Oczyszczanie organizmu to zabieg, na jaki co jakiś czas lub w regularnych odstępach czasu powinien decydować się każdy. Pozwoli to pozbyć się z organizmu skumulowanych toksyn, z usuwaniem których organizm może sobie nie radzić z powodu ich znacznej ilości, a także produktów ubocznych przemiany materii. Pozwoli to poczuć się lekko i zauważyć przypływ energii. Można zdecydować się na przykład na detoks jednodniowy, ale w grę wchodzą też dłuższe kuracje oczyszczające.

Jak przeprowadzić jednodniowy detoks?

Sposobów na oczyszczanie jest wiele, niezależnie od tego, jak długo ma trwać kuracja, choć oczywiście restrykcyjne działania nie mogą trwać zbyt długo. Często stosowanym sposobem na oczyszczenie organizmu jest głodówka, ale nie wszyscy są w stanie ją zastosować, poza tym trzeba mieć do tego sprzyjające warunki, na przykład dzień wolny od pracy czy innych zajęć, gdyż może pojawić się osłabienie wynikające z braku pokarmu. Poza tym na głodówce trzeba dużo pić. Organizm pozbawiony pokarmu nie jest zajęty trawieniem, może więc skupić się na innych zadaniach, czyli przede wszystkim oczyszczaniu. W ten sposób można też pozbyć się złogów z jelit. Jest to świetne wyjście nie tylko w ramach zwykłego oczyszczania, przeprowadzanego na przykład na wiosnę, ale też na przykład po znacznym przejedzeniu, gdy chce się poczuć lekko. Taki zabieg także pozwoli poczuć przypływ energii, będzie więc doskonały na przykład na wiosnę, by pokonać wiosenne przesilenie i związane z tym osłabienie. Gdy zaś chce się stosować głodówkę dłużej, trzeba podejść do tego ostrożnie. W przypadku takiej kuracji niezbędne jest też stopniowe wprowadzanie pokarmów po jej zakończeniu – nie można od razu rzucić się na jedzenie.

Inne sposoby na detoks

Inne sposoby na oczyszczanie organizmu mogą dać lepsze skutki gdy zastosuje się nieco dłuższą kurację, na przykład dwu- czy trzydniową, choć oczywiście lepszy będzie detoks jednodniowy niż żaden. Na co można się zdecydować? Świetnym wyjściem będzie detoks sokowy, czyli kuracja polegająca jedynie na piciu soków – owocowych, warzywnych, ewentualnie z dodatkami w postaci ziaren, nasion, przypraw (zwłaszcza poprawiających trawienie, jak imbir, kurkuma, pieprz kajeński, chili, cynamon) i alg. Zwłaszcza te ostatnie działają silnie oczyszczająco. Najlepsze przy tym są soki świeżo wyciskane, przygotowywane własnoręcznie tuż przed spożyciem, jest to więc metoda dostępna tylko dla osób dysponujących odpowiednim sprzętem. Gdy chce się użyć soków sklepowych, trzeba uważać, by wybrać dobrej jakości produkty, w pełni naturalne. Można też zdecydować się na detoks sokowy w firmie cateringowej.