Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Jak chronić komputer przed wirusami

Jak chronić komputer przed wirusami ?

Data publikacji 12 listopada 2021

Już mało kto pamięta emocje jakie ponad dwadzieścia lat temu dostarczył światu niewinnie wyglądający skrót Y2K. Chodziło o tzw. pluskwę milenijną, zwaną również problemem roku 2000. Obawiano się potencjalnie katastroficznych skutków, które miały dotknąć komputery oraz systemy teleinformatyczne wraz z nastaniem nowego milenium. Obawy miały wynikać z funkcjonującej od lat powojennych metody zapisu daty w oprogramowaniu komputerowym.

Choć wówczas świat uniknął groźnych perturbacji to jednak problem nie zniknął. A w zasadzie jeszcze bardziej się rozwinął i nadal postępuje.

Co nam grozi w cyberprzestrzeni?

Katalog niebezpiecznych zdarzeń, jakie czyhają na nas w przestrzeni cyfrowej jest porażający. Awarie oprogramowania, wyłączenia serwerów, błędne aktualizacje systemowe i softwareowe, ataki hakerskie, kradzieże plików, haseł i tożsamości, wymuszenia, okradanie kont bankowych, włamania na pocztę elektroniczną, szantaże i wymuszenia, oprogramowanie szpiegujące, przechwytywanie kamer internetowych… to tylko niektóre negatywne zjawiska, będące wynikiem awarii bądź działań zamierzonych, znajdujących się w przestrzeni internetowej.

Do kogo zwrócić się o pomoc?

Na szczęście wymienionym perturbacjom o charakterze cyberprzestępczym można skutecznie przeciwdziałać. Kluczowe narzędzie w tej walce to oręż jakim jest antywirus.

Zadaniem programu antywirusowego jest identyfikacja, neutralizacja i usuwanie wirusów komputerowych. Na rynku jest wielu producentów tego typu softwareu. Oferta w tym zakresie może się różnić pod względem ceny, zakresu ochrony jak i formy zakupu – choć najpopularniejszą formą pozostają licencje. Pamiętajmy, że inny antywirus zakupimy na potrzeby firmowe, a jeszcze inny do celów domowych.

Którego antywirusa wybrać?

W bezpieczeństwo warto inwestować ale też nie ma co przepłacać. Spośród wielu rozwiązań występujących na rynku warto się przyjrzeć tym skutecznym ale i oferowanym w przystępnej cenie. Do takich należy na pewno Kaspersky, który obecny jest na dwustu rynkach świata od blisko ćwierć wieku.

Poza zwalczaniem zagrożeń, które opisywane były powyżej, dodać należy, że realizuje on ochronę w czasie rzeczywistym, nie spowalniając pracy sprzętu komputerowego. Ponadto wychodzi na przeciw najnowszemu zagrożeniu, jakim jest blokowanie generowania kryptowalut na komputerze, które może być zagrożeniem i dla wydajności naszego komputera jak i dla naszej kieszeni.

Oprogramowanie oferowane przez Kaspersky Lab występuje w kilku wariantach. To najtańsze można mieć już od kilku złotych miesięcznie, w ramach rocznej licencji dla użytkowników domowych.

urządzenie rozruchowe do samochodu

Redakcja szczesna.pl

Nasi redaktorzy na portalu Szczęsna.pl to zespół wielbicieli wiedzy i pasjonatów różnorodnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów to ekspert w swojej dziedzinie, posiadający wiedzę i doświadczenie, które umożliwia im tworzenie wysokiej jakości treści. Jako redaktorzy, staramy się dostarczać czytelnikom treści, które są interesujące, pomocne i inspirujące. Nasz zespół skupia się na różnorodnych tematach, takich jak sport i zdrowie, dom i ogród, biznes i finanse, aby dostarczyć czytelnikom różnorodnych informacji i pomocy w codziennym życiu. Dzięki naszej wiedzy i pasji, staramy się tworzyć artykuły, które są zgodne z najnowszymi trendami i oczekiwaniami czytelników. Jesteśmy tutaj, aby inspirować, edukować i wspierać naszą społeczność w ich życiowych wyzwaniach i poszukiwaniach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?