Strona główna
Dom i Ogród
Tutaj jesteś
Dom i Ogród Nie każdy chwast szkodzi

Nie każdy chwast szkodzi?

Data publikacji 29 czerwca 2021

Wszystkie portale rolnicze jak jeden mąż informują o szkodliwym wpływie chwastów na rośliny. W Internecie bez trudu możemy znaleźć szereg porad na temat tego, jak z nimi walczyć i zapewnić roślinom zdrowy, prawidłowy wzrost. Coraz nowsze analizy eksperckie pozwalają wyłonić najbardziej problematyczne chwasty i radzą, jak się z nimi rozprawić. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy chwast cechuje się szkodliwością – dobrze jest zatem znać ich klasyfikację, by wiedzieć, przed którymi się chronić.

Jak podają liczne portale rolnicze, chwasty możemy dzielić między innymi ze względu na czas ich rozwoju. Taka klasyfikacja przedstawia się następująco:

● jednoroczne – ich cykl rozwojowy zamyka się podczas jednego lub dwóch okresów wegetacji (w tej grupie mieszczą się gatunki, które zaczynają rozwijać się wiosną i kończą jesienią oraz gatunki zimujące i ozime);

● dwuletnie – ich cykl życia trwa dwa lata – najpierw wytwarzają rozwiniętą część wegetatywną (owoców i nasion należy spodziewać się dopiero w drugim roku).

● wieloletnie – te gatunki żyją ponad dwa lata, mogą rozmnażać się generatywnie i/lub wegetatywnie – nasiona pojawiają się najczęściej w drugim roku, a cały cykl powtarza się co roku (w zimie można je spotkać jako korzenie palowe, cebule lub rozłogi kłączy, są trudne do zwalczania).

Podział chwastów ze względu na klasę botaniczną

Chwasty klasyfikuje się również w oparciu o ich klasę botaniczną:

● jednoliścienne – to rośliny, które wytwarzają tylko jeden liść zarodkowy (to gatunki wieloletnie, możemy zaliczyć do nich jednoroczne trawy, perz właściwy i życice);

● dwuliścienne – to rośliny, które wytwarzają dwa liście zarodkowe (zaliczamy do nich rośliny jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie).

Czy pojedyncze chwasty stanowią zagrożenie?

Portale rolnicze są zgodne – pojedyncze chwasty to nic szokującego. Można je spotkać nawet w starannie pielęgnowanych, przydomowych ogródkach. Pojedynczo nie stanowią zagrożenia, ale potrafią zepsuć estetykę. Wynika to z uodparniania się chwastów na środki zwalczające.

Choć pojedyncze chwasty nie są zagrożeniem dla naszego ogrodu, warto monitorować sytuację – jeśli wynikają z uodpornienia na środki, za kilka lat może być ich o wiele więcej. Portale rolnicze uczulają na tę kwestię.

Jak chronić się przed chwastami?

Na wielu portalach rolniczych bez problemu znajdziemy porady odnośnie tego, jak należy chronić nasz teren przed chwastami. Jedną z najpopularniejszych porad jest stosowanie herbicydów, które są w stanie ograniczyć ich powstawanie.

Jednym z popularnych i często spotykanych chwastów jest rumianek pospolity. Pojawia się on w formie małych, białych kwiatków i wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że jest to rodzaj chwasta. Zdaniem wielu, prezentuje się całkiem estetycznie.

Rumianek można spotkać najczęściej na miedzach i śródpolach, a nawet na plantacjach zbóż. Chcąc się przed nim chronić, warto rozważyć zastosowanie chlopyralidu. Rumianek zalicza się do grona chwastów jarych i najłatwiej natknąć się na niego wiosną.

urządzenie rozruchowe do samochodu

Redakcja szczesna.pl

Nasi redaktorzy na portalu Szczęsna.pl to zespół wielbicieli wiedzy i pasjonatów różnorodnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów to ekspert w swojej dziedzinie, posiadający wiedzę i doświadczenie, które umożliwia im tworzenie wysokiej jakości treści. Jako redaktorzy, staramy się dostarczać czytelnikom treści, które są interesujące, pomocne i inspirujące. Nasz zespół skupia się na różnorodnych tematach, takich jak sport i zdrowie, dom i ogród, biznes i finanse, aby dostarczyć czytelnikom różnorodnych informacji i pomocy w codziennym życiu. Dzięki naszej wiedzy i pasji, staramy się tworzyć artykuły, które są zgodne z najnowszymi trendami i oczekiwaniami czytelników. Jesteśmy tutaj, aby inspirować, edukować i wspierać naszą społeczność w ich życiowych wyzwaniach i poszukiwaniach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?