Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Pieluchy dla dorosłych

Pieluchy dla dorosłych – kiedy je stosować?

Data publikacji 11 czerwca 2021

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może mieć różny stopień nasilenia. Na kropelkowe i lekkie nietrzymanie moczu sprawdzą się wkładki higieniczne, podpaski urologiczne i majtki chłonne. W przypadku ciężkiej postaci tej przypadłości bardziej odpowiednie będą jednak pieluch dla dorosłych lub pieluchomajtki. Jak właściwie dobrać środki higieniczne na nietrzymanie moczu i kiedy stosować pieluchy dla dorosłych? Podpowiadamy.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która polega na niekontrolowanej mikcji, czyli mimowolnym oddawaniu moczu. Przypadłość ta może mieć postać wysiłkową, kiedy mocz wycieka podczas czynności powodujących napięcie mięśni brzucha, naglącą, która charakteryzuje się nagłym, silnym parciem na pęcherz i koniecznością oddania moczu oraz mieszaną. Różny może być też jej stopień nasilenia: od bardzo lekkiego, kropelkowego, aż do ciężkiej postaci, gdy mimowolnie opróżniany jest cały pęcherz.

Czym pieluchy dla dorosłych różnią się od majtek chłonnych i pieluchomajtek?

Pieluchy dla dorosłych to artykuły higieniczne przeznaczone dla osób z ciężką postacią nietrzymania moczu. Pieluchy dla dorosłych TENA mają bardzo chłonny wkład i specjalny system, który utrzymuje wilgoć z dala od skóry, nawet gdy pielucha nie zostanie wymieniona natychmiast. Mają też specjalny wskaźnik wilgoci, który ułatwia opiekunowi ocenę, czy zachodzi konieczność wymiany pieluchy. To rozwiązanie dobre dla osób niemogących samodzielnie zasygnalizować potrzeby zmiany pieluchy. Pieluchy dla dorosłych TENA mają też skuteczny system ochrony przed przeciekaniem oraz zabezpieczenie przed powstawaniem przykrego zapachu. Mogą być zakładane na dzień (dla pacjentów leżących) i na noc.

Pieluchomajtki przeznaczone są dla osób ze średnim i nieco cięższym nietrzymaniem moczu. Można w nich chodzić w ciągu dnia, ale będą nieco widoczne pod ubraniem.

Majtki chłonne to rozwiązanie dla osób aktywnych borykających się z nietrzymaniem moczu. Są nie do odróżnienia pod względem grubości i wyglądu od zwykłej bielizny. Jedyna różnica polega na tym, że w odpowiednim miejscu mają wkład chłonny. Przeznaczone są dla osób z lekkim i średnim nietrzymaniem moczu. Idealnie sprawdzą się w podróży.

Jak właściwie dobrać pieluchy dla dorosłych?

Pieluchy dla dorosłych mają różne rozmiary; od S do XL. To ważne, by wybrać odpowiedni. Zbyt duża pielucha nie spełni swojego zadania, ponieważ będzie się przesuwać i mocz może wyciekać po bokach. Zbyt luźna pielucha może też powodować – przesuwając się – podrażnienia skóry. Zbyt mała pielucha będzie sprawiała dyskomfort (ucisk), a jej wkład chłonny może okazać się niewystarczający.

Warto też wiedzieć, że pieluchy dla dorosłych można refundować na NFZ. Wystarczy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wystawi odpowiedni wniosek. Można zrealizować go w dowolnej aptece lub sklepie z artykułami medycznymi. Po odbiór środków higienicznych na nietrzymanie moczu nie trzeba stawiać się osobiście, co jest dużym udogodnieniem dla pacjentów niesamodzielnych.

urządzenie rozruchowe do samochodu

Redakcja szczesna.pl

Nasi redaktorzy na portalu Szczęsna.pl to zespół wielbicieli wiedzy i pasjonatów różnorodnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów to ekspert w swojej dziedzinie, posiadający wiedzę i doświadczenie, które umożliwia im tworzenie wysokiej jakości treści. Jako redaktorzy, staramy się dostarczać czytelnikom treści, które są interesujące, pomocne i inspirujące. Nasz zespół skupia się na różnorodnych tematach, takich jak sport i zdrowie, dom i ogród, biznes i finanse, aby dostarczyć czytelnikom różnorodnych informacji i pomocy w codziennym życiu. Dzięki naszej wiedzy i pasji, staramy się tworzyć artykuły, które są zgodne z najnowszymi trendami i oczekiwaniami czytelników. Jesteśmy tutaj, aby inspirować, edukować i wspierać naszą społeczność w ich życiowych wyzwaniach i poszukiwaniach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?