szczesna.pl

Blog ogólnotematyczny

radialne opony
Lifestyle

Czy warto stosować radialne opony w ciągniku rolniczym?

Jeszcze do niedawna większość ciągników rolniczych sprzedawana była w zestawie z wytrzymałymi oponami diagonalnymi. Współcześnie coraz częściej są to opony radialne. Z czego to wynika? Jakie opony rolnicze wybrać, aby zagwarantować sobie większy komfort jazdy przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa prowadzenia ciągnika po nieutwardzonych i często nierównych nawierzchniach?

Opony diagonalne i radialne

Wśród dostępnych w sprzedaży opon rolniczych znajdziemy zarówno ich wersję diagonalną, jak i radialną. Różnią się one strukturą wewnętrznego ułożenia włókien, czyli tzw. kordów, które stabilizują, usztywniają i wzmacniają gumę, nadając oponie pożądany kształt i wytrzymałość, a także dodatkowe, ważne w eksploatacji pojazdu właściwości. Historycznie opony diagonalne zostały wynalezione jako pierwsze. Ich cechą charakterystyczną jest duża sztywność wynikająca z krzyżowego ułożenia kordów. Takie opony są cięższe, bardziej sztywne i mocniejsze. Trudniej uszkodzić ich boczną powierzchnię. W oponach radialnych kordy ułożone są prostopadle do czoła opony i się nie przeplatają. Dzięki temu opony radialne są bardziej elastyczne niż diagonalne i zapewniają lepszą trakcję. Współcześnie opony rolnicze to coraz częściej właśnie ich radialne wersje. Takie opony są co prawda droższe, ale i bardziej uniwersalne. Zapewniają lepszą przyczepność na różnych typach podłoża i mniejszy nacisk na jednostkę powierzchni.

Zalety opon radialnych

Do największych zalet nowoczesnych opon rolniczych typu radialnego zaliczyć należy przede wszystkim dużą uniwersalność ich zastosowań. To opony, które sprawdzą się na każdym typie nawierzchni, również wówczas, gdy ciągnikiem wyjeżdżamy na drogę utwardzoną i poruszamy się nim z dużą prędkością. Dzięki większej elastyczności radialne opony rolnicze zapewniają dobre przyleganie do podłoża, niemal całą szerokością bieżnika, co przekłada się na lepszą przyczepność w każdych warunkach i skuteczne rozłożenie ciężaru na większą powierzchnię. Takie opony w mniejszym stopniu ugniatają glebę, a dzięki dużej uniwersalności zastosowań, pozwalają również oszczędzać paliwo.

Opony radialne to obecnie standard wyposażenia praktycznie wszystkich nowoczesnych ciągników rolniczych. Oczywiście takie opony są droższe od tradycyjnych opon rolniczych o wewnętrznej konstrukcji krzyżowej (opon diagonalnych) i nieco łatwiej jest je uszkodzić podczas pracy w trudnym terenie, ale są lżejsze i bardziej od nich uniwersalne. Gwarantują lepszą przyczepność na różnych typach nawierzchni, większy komfort i bezpieczeństwo jazdy.