szczesna.pl

Blog ogólnotematyczny

konsultacje biznesowe
Biznes i Finanse Lifestyle

Konsultacje biznesowe czyli jak rozwijać swoją firmę?

Jest wiele sposobów na to, aby rozwinąć własną firmę. Na początku każdy przedsiębiorca zaczynał od zera. Musiał uczyć się na własnych błędach. Czasami te lekcje były bardzo bolesne. Konsultacje biznesowe to szansa, aby zamiast na własnych błędach uczyć się na cudzych pomyłkach i rozwinąć swoją firmę we wspaniały sposób.

Co mogą dać konsultacje?

Czasami przedsiębiorcy zatrzymują się i nie wiedzą jaką drogą dalej iść. Zdarza się to bardzo często. Niektórzy się tego wstydzą, uważają oni bowiem, że powinni być przywódcami i liderami swojego biznesu i nie mają prawa do żadnych słabości. Tymczasem przecież każdy człowiek ma prawo do chwil zawahania. W takiej sytuacji dobrze jest znaleźć swojego mentora. To właśnie biznesowe konsultacje mogą wznieść firmę na prawdziwe wyżyny. Są oczywiście firmy, które świadczą takie usługi. Warto jednak dokładnie sprawdzić kto będzie ta konsultacje prowadził. Najlepiej, jeżeli będzie to osoba, która w praktyce działa w biznesie. Porady od takich osób są najcenniejsze. Oczywiście sama teoria również jest jak najbardziej potrzebna i ważna do prowadzenia swojej firmy. Trzeba znać przynajmniej podstawy marketingu, księgowości, podatków czy logistyki albo sprzedaży. Jednak najcenniejsze lekcje można zdobyć od praktyków biznesu, a nie od akademickich profesorów. Trzeba pamiętać o tym, że prowadzenie biznesu kilkadziesiąt lat temu bardzo różniło się od tego, jak prowadzi się firmy obecnie. Dzisiaj klienci mają bardzo duże wymagania w stosunku do swoich usługodawców. Mogą też zrobić wiele, aby zaszkodzić danej firmie, na przykład poprzez wyrażenie złej opinii w internecie. Taka opinia może dotrzeć praktycznie do całego świata. Kiedyś takich możliwości nie było.

Co dwie głowy…

Znane przysłowie mówi, że co dwie głowy to nie jedna. Kiedy spotykają się dwie osoby, które mają wspólny cel, na pewno wyniknie z tego coś dobrego. Nigdy jedna osoba nie jest w stanie widzieć wszystkiego, co dzieje się w jej firmie. Nawet jeżeli ma najszczersze intencje. Zawsze coś umyka. I jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ człowiek jest tylko człowiekiem. Spojrzenie drugiej osoby może być naprawdę bezcenne. Popatrzenie na inną firmę z perspektywy swojego doświadczenia może dać niesamowite lekcje. Skutkiem takich konsultacji biznesowych czasami może być bardzo przykra decyzja na przykład o zamknięciu firmy, która nie jest już rentowna. Czasami dopiero spojrzenie z boku i chłodna analiza liczb może pomóc w podjęciu takiej decyzji. Dlatego warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte, na to, co mówią eksperci. Warto też wybrać taką osobę do konsultacji, z której decyzją i radą, osoba prosząca o pomoc będzie w stanie się pogodzić.