Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle zakłady pogrzebowe

Jak zorganizować pogrzeb? O czym pamiętać?

Data publikacji 19 lutego 2023


Organizacja pogrzebu nie jest skomplikowana, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Zakłady pogrzebowe pomagają z wszystkimi niezbędnymi formalnościami, co stanowi duże ułatwienie. Bliscy pogrążeni w żałobie mają myśli pochłonięte utratą ukochanej osoby. Nic więc dziwnego, że może dojść do jakiejś pomyłki lub zapomnienia o czymś. Warto wobec tego skorzystać z usług profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w organizowaniu pogrzebów.

Pogrzeb a niezbędne formalności – co warto wiedzieć?

Odejście bliskiej osoby jest już wystarczającą trudnością, ale niestety trzeba jeszcze zająć się szeregiem innych rzeczy. Pojawiają się rozmaite formalności pogrzebowe. Konieczne jest uzyskanie dwóch bardzo ważnych dokumentów w postaci karty zgonu i aktu zgonu. Jeśli doszło do śmierci w domu, to wzywa się lekarza z przychodni. Po stwierdzeniu zgonu wystawi on kartę zgonu. Bez tego dokumentu niemożliwe stanie się zorganizowanie pochówku. Nikt nawet nie wyda ciała z kostnicy. Inaczej wygląda to w przypadku sprowadzenia zwłok z zagranicy lub stwierdzenia śmierci w wyniku przestępstwa. Z kolei po akt zgonu należy wybrać się do urzędu stanu cywilnego. Zgłasza się w nim śmierć bliskiej osoby. Konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku, aby otrzymać odpisy. Dołącza się do niego kartę zgonu i dowód osobisty zmarłego.

Wybór zakładu pogrzebowego i transport zwłok

W celu usprawnienia całej procedury warto wybrać zakład pogrzebowy znajdujący się najbliżej miejsca zamieszkania, kościoła i cmentarza. Im mniej dojazdów, tym taniej. Sprawdzić należy także zakres usług oferowanych przez firmę pogrzebową. Istotne jest, czy oferuje transport zwłok, zakup trumny lub urny. Oczywiście do firmy pogrzebowej należy zgłosić się dopiero po uzyskaniu aktu zgonu i karty zgonu. Istotne jest także to, aby jak najszybciej przewieźć zwłoki do chłodni. Spowalnia to proces rozkładu ciała. Można oczywiście trzymać zwłoki w domu do trzech dni, ale lepiej nie zwlekać i niezwłocznie skontaktować się z zakładem pogrzebowym. Dowiedz się więcej o przewozach międzynarodowych.

Co warto wiedzieć o organizacji pogrzebu?

Wiele zakładów pogrzebowych dba o komfort swoich klientów i oferuje wizyty domowe. Można wobec tego ustalić wszystkie szczegóły ceremonii w domowym zaciszu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych. Trzeba ustalić czas i miejsce pochówku. Niektórzy decydują się na pogrzeb świecki. Najczęściej ma on jednak charakter religijny. W pierwszym przypadku ceremonia jest przeprowadzana przez mistrza ceremonii. Trzeba również skontaktować się z parafią, która zarządza danym cmentarzem. Niezbędne staje się wykupienie miejsca spoczynku. Oczywiście wszystkim formalnościami może zająć się dla klienta zakład pogrzebowy. Na organizację pochówku składa się także dobór funeraliów, dotyczy to przykładowo wybierania świeczników i innych akcesoriów pogrzebowych. Niezbędna będzie także pielęgnacja ciała zmarłego, która zawiera między innymi mycie, czesanie. Dobiera się również odpowiednią oprawę muzyczną.

urządzenie rozruchowe do samochodu

Redakcja szczesna.pl

Nasi redaktorzy na portalu Szczęsna.pl to zespół wielbicieli wiedzy i pasjonatów różnorodnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów to ekspert w swojej dziedzinie, posiadający wiedzę i doświadczenie, które umożliwia im tworzenie wysokiej jakości treści. Jako redaktorzy, staramy się dostarczać czytelnikom treści, które są interesujące, pomocne i inspirujące. Nasz zespół skupia się na różnorodnych tematach, takich jak sport i zdrowie, dom i ogród, biznes i finanse, aby dostarczyć czytelnikom różnorodnych informacji i pomocy w codziennym życiu. Dzięki naszej wiedzy i pasji, staramy się tworzyć artykuły, które są zgodne z najnowszymi trendami i oczekiwaniami czytelników. Jesteśmy tutaj, aby inspirować, edukować i wspierać naszą społeczność w ich życiowych wyzwaniach i poszukiwaniach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?