szczesna.pl

Blog ogólnotematyczny

Popularne techniki druku
Lifestyle

Popularne techniki druku używane podczas tworzenia opakowań do produktów

Jakość druku jest bardzo istotna zarówno podczas tworzenia materiałów reklamowych, jak i opakowań do różnego typu produktów. Efektowna grafika z dobrym odwzorowaniem kolorów i dużą ilością detali z pewnością zwróci uwagę klientów. Może sprawić, że firma będzie oceniana lepiej od konkurencji i będzie można łatwiej nawiązać relacje handlowe. Doskonały efekt może osiągnąć przy użyciu odpowiedniego rodzaju druku. Jakie możliwości daje używana obecnie technologia?

Popularny druk offsetowy

Podczas produkcji wysokonakładowej najczęściej wykorzystywany jest druk offsetowy, który nazywany jest również drukiem pośrednim. Obraz jest w tej technice przenoszony ze źródła, które stanowi płaska matryca, za pomocą cylindra – elementu pośredniego. Zwykle wykorzystywany jest offset wodny, gdzie forma drukowa jest nawilżana, a poszczególne komponenty są umieszczane na tym samym poziomie. Umożliwia to na wykorzystanie zjawiska odpychania się czynników drukujących i niedrukujących. Druk offsetowy charakteryzuje się wysoką jakością i trwałością, możliwością wydrukowania zarówno podstawowych, jak i dodatkowych barw, jak również pozwala na stosowanie wielu rodzajów materiałów.

Uniwersalny druk cyfrowy

W przypadku druku niskonakładowego często bardziej popularny jest druk cyfrowy. Maszyny przeznaczone do tego celu pracują w technologii laserowej, a więc zamiast matrycy wykorzystywany jest naładowany elektrostatycznie cylinder, który pokryty jest specjalną warstwą światłoczułą. Jest on naświetlany za pomocą wiązki laserowej, dzięki czemu tworzony jest tak zwany obraz utajony. Jest on przenoszony na papier lub inny nośnik za pomocą tonera i zespalany termicznie. W ten sposób można w szybkim tempie drukować obrazy wysokiej rozdzielczości na wielu różnych nośnikach, także o zróżnicowanej gramaturze. Druk cyfrowy nie wymaga skomplikowanych przygotowań tak, jak w przypadku tradycyjnych maszyn drukarskich. Gotowy wydruk nie potrzebuje również czasu na wyschnięcie – można z niego od razu korzystać, powlekać lakierem lub poddawać innego typu obróbce.

Wydajny druk fleksograficzny

Bardzo rozpowszechnioną techniką jest także druk fleksograficzny. Polega na nanoszeniu na nośnik wzoru za pomocą form w postaci specjalnych matryc fotopolimerowych. Są one elastyczne i wypukłe – stąd nazwa tej technologii. Druk fleksograficzny jest wykonywany na maszynach rotacyjnych wyposażonych w kilka cylindrów. Zadrukowywany materiał jest przez nie przenoszony tak, aby mógł pokryć się kolejnymi warstwami kolorów, aż do uzyskania pożądanego efektu finalnego. Materiał przesuwa się z dużą prędkością, a farba wysycha bardzo szybko, dlatego tworzywo może być wykorzystywane dalej niemal natychmiast. Konstrukcja maszyn fleksograficznych sprawia też, że druk może być wykonywany w sposób ciągły, na przykład, na folii o długości kilku metrów i na materiale nie powstaną mało estetyczne przerwy w projektowanym wzorze.

Współpraca z solidnym wykonawcą

Powyższe metody druku mogą być stosowane podczas produkcji etykiet do produktów z logo producenta. Wysokiej jakości etykiety można wygodnie zamówić na stronie Etykiety.pl. Dostępni specjaliści z dużą wiedzą i doświadczeniem pomocą w druku etykiet dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta oraz rodzaju i specyfiki sprzedawanych towarów. Estetyczne etykiety z logo pozwalają budować pozytywny wizerunek marki na rynku oraz wyróżnić się na tle konkurencji. Mogą stanowić ważny element nowoczesnych kampanii marketingowych.