szczesna.pl

Blog ogólnotematyczny

Lifestyle

Zastosowanie hal stalowych

Stal jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych w nowoczesnym budownictwie. Mocne fundamenty budynku nie mogą powstać bez użycia stali, która zapewnia budynkowi wytrzymałość na klęski żywiołowe, takie jak trzęsienia ziemi. Konstrukcje stalowe są odporne na różne czynniki środowiskowe. Istnieje kilka właściwości, dzięki którym budynki stalowe są preferowane w porównaniu z betonem, a zastosowanie stali w projektach budowlanych i inżynierii lądowej i wodnej stale się rozszerza na całym świecie.

Nowoczesny inwestor ma do wyboru szereg możliwości. Od pełnych rozmachu projektów budynków metalowych po hybrydowe projekty budowlane, które łączą w sobie cechy zarówno betonu, jak i metalu. Stal jest wszechstronnym materiałem budowlanym, co przyczyniło się do jej zastosowania w pokryciach dachowych na niemal każdym etapie procesu budowlanego, od szkieletu i belek stropowych. Oto kilka kluczowych zalet budownictwa z wykorzystaniem stali, które sprawiają, że jest to bezpieczna i niezawodna opcja dla budownictwa.

Zalety budowania hal ze stali:

 • Nowoczesne wzornictwo i swoboda twórcza

Architekci mogą puścić wodze swojej artystycznej wyobraźni, zachowując jednocześnie możliwość zaprojektowania i zbudowania mocnej i trwałej hali. Zdolność stali do pokonywania większych odległości dzięki stalowym belkom stropowym jest jedną z najbardziej oczywistych korzyści wynikających z zastosowania w budynku szkieletu stalowego. Dzięki temu inżynierowie mogą poszerzać swoje możliwości wyboru i budować coraz większe przestrzenie z wykorzystaniem wyrobów stalowych, co nie było możliwe w przypadku innych materiałów.

 • Wytrzymałość i trwałość

Elementy ze stali konstrukcyjnej są mocniejsze i lżejsze niż te wykonane z betonu lub drewna. Materiał ze stali obciążeniowej jest o 30-50% lżejszy niż jego drewniany odpowiednik. Dzięki temu konstrukcje hal stalowych są mocniejsze niż konwencjonalne budynki drewniane lub betonowe. Budownictwo stalowe oferuje solidną i trwałą konstrukcję, taką jak szkielet stalowy, która w większym stopniu wytrzymuje działanie dużych sił lub trudnych warunków atmosferycznych, takich jak trzęsienia ziemi, silne wiatry, huragany i obfite opady śniegu.

 • Łatwość i szybkość montażu

W zakładzie produkcyjnym/fabryce części stalowe w budynkach stalowych są wstępnie wytwarzane zgodnie z określonymi wymaganiami i wysyłane w stanie gotowym do montażu. Dzięki temu czas budowy ulega znacznemu skróceniu. Dzięki temu możliwe jest zrealizowanie dużych projektów w czasie krótszym niż przeciętny. Ponieważ sekcje ramy stalowej są łatwe w zarządzaniu, ich instalacja i montaż na miejscu budowy jest bezproblemowy, nie ma też potrzeby mierzenia i docinania części w ostatniej chwili.

 • Eko-friendly

W porównaniu z drewnem czy betonem stal jest lekka, co ułatwia jej transport, a tym samym obniża koszty paliwa i przyspiesza harmonogramy projektów. Ponadto jest również energooszczędna i może być poddawana recyklingowi, co zmniejsza straty surowców. Beton jest ekonomiczny wszędzie tam, gdzie dostępna jest tania siła robocza, czyli w krajach nierozwiniętych. W krajach rozwijających się, ze względu na kosztowną siłę roboczą, koszt konstrukcji RCC jest większy.

Hale stalowe mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie na przykład jako:

 • magazyny,
 • hale produkcyjne,
 • hale handlowe,
 • hale rolnicze,
 • warsztaty,
 • hangary,
 • hale widowiskowe,
 • areny.