Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie

Astygmatyzm – co to jest?

Data publikacji 26 maja 2022


Wiele osób zastanawia się nad tym, czym właściwie jest astygmatyzm. Ta wada wzroku dotyka ludzi w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Objawia się zamazanym widzeniem przedmiotów zarówno tych znajdujących się daleko, jak i blisko. Jeśli więc podczas czytania widzimy zamazane litery albo niewyraźne znaki na drodze, to prawdopodobnie cierpimy na tę przypadłość.

Jak powstaje astygmatyzm?

Najprościej mówiąc, astygmatyzm jest wadą rogówki lub soczewki ocznej, które uległy rozciągnięciu i się zniekształciły. Rogówka osoby cierpiącej na tę wadę wzroku ma kształt wydłużony zamiast normalnej okrągłej. Przez to wiązka światła wpadająca do oka ulega zniekształceniu, co powoduje, że widziane obrazy są niewyraźne i nieostre.

Zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, które cierpią na astygmatyzm, mają problemy z czytaniem oraz wyraźnym widzeniem zarówno z daleka, jak i z bliska. Nikt dokładnie nie potrafi ustalić, skąd bierze się astygmatyzm, ale naukowcy obwiniają tutaj geny, gdyż schorzenie to jest dziedziczne. Warto więc sprawdzić swoje drzewo genealogiczne i dowiedzieć się, czy ktoś z naszych krewnych miał ten sam problem.

Nie zawsze jednak to jest głównym powodem astygmatyzmu. Może to być również spowodowane urazami oka, różnego rodzaju schorzeniami albo zabiegami chirurgicznymi. W każdym przypadku należy skontaktować się z lekarzem specjalistą, który pomoże dopasować odpowiednie okulary korekcyjne lub komfortowe soczewki kontaktowe.

Jak najszybciej rozpoznać astygmatyzm?

Kiedy już wiemy, co to astygmatyzm, warto zastanowić się nad tym, czy cierpimy na taką przypadłość. Najczęściej wiąże się to z niewyraźnym widzeniem obrazów, ale wada ta może powodować także częste bóle głowy. Jednak te przypadłości mogą być wywołane również innymi schorzeniami. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się do specjalisty, który wykona odpowiednie badania.

Istnieje kilka sposobów na leczenie astygmatyzmu. Lekarz pomaga wybrać odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe albo kieruje pacjenta na zabieg chirurgiczny, jednak może być on wykonany wyłącznie u osób powyżej 20 roku życia.

Czy warto zdecydować się na soczewki kontaktowe dla astygmatyków?

Pacjenci cierpiący na astygmatyzm najczęściej decydują się na toryczne soczewki kontaktowe. Posiadają one grubszą strefę dolną, co skutecznie zapobiega rotacji soczewki na oku. Mamy wtedy znacznie lepszą ostrość widzenia i możemy wykonywać zarówno codzienne obowiązki domowe, jak i ekstremalne sporty.

Polecanym i sprawdzonym rozwiązaniem są soczewki oferowane przez ACUVUE. Pozwalają korygować wadę wzroku i zapewniają doskonały oraz niezakłócone widzenie przez cały dzień.

Na stronie: acuvue.pl można zapisać się na płatne badanie wzroku, po którym uzyskuje się bezpłatną próbkę soczewek kontaktowych. Pacjent otrzymuje 5 soczewek jednodniowych albo jedną dwutygodniową na każde oko, które wymaga leczenia.

Soczewki do korekcji astygmatyzmu ACUVUE zostały wyposażone w cztery strefy stabilizacji, aby zawsze były utrzymywane w odpowiedniej pozycji. Ponadto posiadają zaawansowany składnik nawilżający, aby utrzymać nawilżenie oczu przez cały dzień oraz filtr UV.

urządzenie rozruchowe do samochodu

Redakcja szczesna.pl

Nasi redaktorzy na portalu Szczęsna.pl to zespół wielbicieli wiedzy i pasjonatów różnorodnych dziedzin życia. Każdy z naszych redaktorów to ekspert w swojej dziedzinie, posiadający wiedzę i doświadczenie, które umożliwia im tworzenie wysokiej jakości treści. Jako redaktorzy, staramy się dostarczać czytelnikom treści, które są interesujące, pomocne i inspirujące. Nasz zespół skupia się na różnorodnych tematach, takich jak sport i zdrowie, dom i ogród, biznes i finanse, aby dostarczyć czytelnikom różnorodnych informacji i pomocy w codziennym życiu. Dzięki naszej wiedzy i pasji, staramy się tworzyć artykuły, które są zgodne z najnowszymi trendami i oczekiwaniami czytelników. Jesteśmy tutaj, aby inspirować, edukować i wspierać naszą społeczność w ich życiowych wyzwaniach i poszukiwaniach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?