Jakie są różnice między faktoringiem a leasingiem?
Data publikacji 18 maja 2023
Zarządzanie przedsiębiorstwem nie należy do zadań łatwych. Podstawą jest bowiem zachowanie płynności finansowej przy wystawianiu faktur z odroczonym terminem płatności, co nie zawsze jest możliwe. Tworzenie się zatorów płatniczych zmusza przedsiębiorców do poszukiwania finansowania z zewnątrz, by terminowo pokrywać stałe koszty działalności. Sektor finansowy wychodząc naprzeciw potrzebom, proponuje przedsiębiorcom różne formy finansowania, z których do najpopularniejszych należą leasing oraz faktoring. Jakie są zatem różnice pomiędzy leasingiem a faktoringiem? I który wybór finansowania jest lepszy?
Leasing
Leasing jest usługą finansową, w której leasingobiorca użytkuje przedmiot leasingu przez ustalony umową okres w zamian za miesięczne opłaty leasingowe. Przez cały okres trwania umowy przedmiot leasingu należy do leasingodawcy, ale jest wykorzystywany do celów gospodarczych przez leasingobiorcę. Leasing nie wymaga wprawdzie wkładu własnego, jednakże czynsz inicjacyjny, czyli opłata początkowa wpływa na wysokość miesięcznej raty. Im bowiem wyższa jest opłata początkowa, tym mniejsza jest późniejsza miesięczna należność. Cechą charakterystyczną leasingu jest możliwość wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy.
Faktoring
Natomiast faktoring jest formą finansowania, która opiera się na wykupieniu przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstwa należnych na podstawie wystawionych faktur z odroczonym terminem płatności. Faktoring jest zatem krótkoterminową formą finansowania, dla przedsiębiorców wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności, którzy udzielają kredytów kupieckich swoim kontrahentom. W praktyce oznacza to uwalnianie już wypracowanych środków finansowych zamrożonych w kategoriach płatności.
Faktoring i leasing. Podstawowe różnice
Faktoring i leasing są usługami finansowymi, które przeznaczone są do rozbieżnych celów. Faktoring korzystnie wpływa przede wszystkim na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa poprzez wcześniejsze uwalnianie zamrożonych w kategoriach płatności środków finansowych. Jego podstawowym przeznaczeniem jest zatem zapobieganie zatorom płatniczym, a nie nabywanie środków trwałych. Służy przede wszystkim do finansowania bieżącej działalności lub szybkiego finalizowania okazjonalnych inwestycji.
Leasing natomiast umożliwia korzystanie z niezbędnego w działalności gospodarczej sprzętu bez konieczności inwestowania jednorazowo większej kwoty gotówki. Nadrzędnym celem leasingu jest opcja zaopatrzenia przedsiębiorstwa w środki trwałe przy ratalnej formie nabycia i z możliwością odliczania amortyzacji.
Do podstawowych różnic pomiędzy leasingiem a faktoringiem należą zatem:
-
przeznaczenie uzyskanych środków,
-
okres i kwota finansowania,
-
rodzaj zabezpieczenia
-
oraz odmienna ocena ryzyka.
Rzetelne i szczegółowe informacje dotyczące różnic pomiędzy leasingiem a faktoringiem dostępne są na stronie: https://pragmago.pl/porada/faktoring-a-leasing/. Informacje zawarte na portalu dostarczają ogromu wiedzy przedstawionej w jasny i prosty do zrozumienia sposób. Warto zapoznać się z nimi celem świadomego wyboru możliwości finansowania i dokonania selekcji produktu najlepiej dopasowanego do sytuacji i najkorzystniejszego dla firmy.